Overlock začíná být v domácnostech šitíchtivých stále častější, ale když ke mě přijde šít někdo nový, většinou se s těmito stroji potkává poprvé. Jaký je tedy mezi nimi rozdíl?
Rovnosteh
Začněme klasickým šicím strojem, někdy zvaným “rovnosteh”. Ten zná asi každý. Buď ho sami používáte, nebo ho znáte třeba od svých babiček nebo maminek. Je to přesně ten šicí stroj, který měly naše babičky jako šlapací, maminky už s elektromotorem. Šev je tvořen provázáním dvou nití – svrchní a spodní.
![](https://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/thumb/8/87/Lockstitch.gif/400px-Lockstitch.gif)
Kromě rovného stehu umí i steh klikatý, takzvaný “cik-cak” a s novějšími stroji můžete šít všelijakými ozdobnými, vyšívacími nebo pružnými a overlockovými stehy.
Dalo by se říct, že s moderním “rovnostehem” si vystačíte na jakékoliv šití. Pro domácí občasné šití to tak jistě bude. Ale co si budeme povídat, takový kočkopes je vždy v něčem kompromis. Pokud se chcete šití věnovat víc, a chcete šít i pružné materiály a úplety, což je třeba pro začátečníky jednodušší, tak s rovnostehem narazíte na jeho limity. Například pružný steh rovnostehu nikdy není tak pružný, jako speciální steh overlocku – začištění 2 nitěmi nikdy nedosáhnete kvalit a pružnosti, jako na overlocku. Cik-cak rovnostehu na začištění okrajů také dostačuje, ale jeho šitím strávíte neúměrně delší dlouhou dobu, než na overlocku. Stejně tak s overlockovými stehy klasického šicícho stroje.
Rovnosteh je tedy ideální na rovné šití nepružných materiálů. Můžete na něm ušít povlaky na polštáře, začistit okraje ubrusu nebo závěsů, vystačíte si s ním na různé tvoření tašek a taštiček, pytlíčků, nebo sukní a kalhot z pevných materiálů – tam už budete potřebovat na začištění švových záložek i cik-cak.
Rovnosteh se bezvadně hodí na šití podšitých oděvů – sak a kabátů. Ty bývají vesměs vyrobeny z pevných materiálů, a protože mají z rubové strany podšívku, jsou pod ní všechny švové záložky chráněné proti třepení, nepotřebujete tedy ani cik-cak. Podšité oděvy v domácích podmínkách ale šijí spíš pokročilejší švadlenky. Pokud chcete šít třeba na své děti, nebo něco jednoduššího pro sebe, pak pravděpodobně sáhnete po pružných materiálech, do kterých nemusíte všívat zipy a knoflíkové légy. Z pružných materiálů tak zvládnete ušít trička, slušivé šaty, legíny nebo tepláky. Ale na rovnostehu, i když moderním, se s pružnými materiály podle mě trošku natrápíte.
Overlock
Kdo šije pružné materiály na moderním rovnostehu a nemá srovnání s prací na overlocku, ten může být s takovým šitím nadmíru spokojen.
Overlock, nebo taky obnitkovací šicí stroj byl sestrojen už na konci 19. století a původně sloužil hlavně k obnitkování švových záložek, aby se netřepily. Současné overlocky se kromě obnitkování používají hlavně k šití pružných materiálů – pletenin, neboli úpletů.
Overlock je vybaven nožem a šije tří nebo čtyřnitným stehem, proto při sešívání švové záložky ji také ořízne a obnitkuje. Máte tak v jednom kroku krásně začištěný šev, který je vysoce pružný a pevný, což se právě u namáhaných švů pružných materiálů velice hodí. Navíc overlock takový šev ušije mnohem rychleji, než jak to dokáže rovnosteh s jeho pružnými stehy.
Nevýhodou overlockového stehu je, že švové záložky nemůžete rozžehlit, právě proto, že jsou společně obnitkovány. Pro tenké rozžehlené švy je potřeba obnitkovat každý díl zvlášť a pak je sešít na rovnostehu. Takový postup ale na úpletech stejně není běžný, ani bych ho nedoporučila.
Pro šití na overlocku potřebujete 3 nebo 4 nitě. U průmyslových overlocků čtvrtá nit tvoří řetízkový zajišťovací steh vedle obnitkovacího. Takový šev si můžete prohlédnout, když se podíváte na švy nohavic vašich džín.
Coverlock
Co ale se zakončením okrajů pružných materiálů? Ze zkušenosti můžu říct, že v domácích podmínkách si s overlockem vystačíte. Dolní okraje můžete začistit našitím nápletů, což je dostačující a plnohodnotné začištění. Většina overlocků umí i tzv. slepé lemy, které se dají pro začištění okrajů použít, už to ale vyžaduje pokročilejší přenastavení stroje, a coverlockovému stehu se to stejně nevyrovná.
Pro začištění okrajů pružných oděvů, tak jak ho znáte třeba ze zakoupených triček, slouží právě coverlock. Jedná se o spodem krycí šev, který na rubové straně začišťuje volný okraj látky řetízkem, na lícové straně je vidět dvojjehlové nebo trojjehlové prošití. Průmyslové coverlocky umí i vrchem krycí šev, který můžete použít jako ozdobný, svoje uplatnění ale má nejvíce na prádle a sportovních oděvech. Když jsem vybírala svůj coverlock, tak vrchem krycí šev byl podmínkou. Našla jsem jeden typ domácího coverlocku, který takový šev umí. Pro domácí využití je to už ale větší finanční investice, navíc třeba v součtu s investicí do overlocku, a při úvaze, nakolik bude takový stroj v domácnosti využitý.
Kombinace
Na trhu existují i stroje, které kombinují overlock a coverlock v jednom. Jedná se spíše o overlocky, které je možné na coverlock přenastavit. Přenastavení je u některých typů složitější, u některých jednodušší, vždy je ale potřeba počítat s tím, že to pár minut zabere, a že při šití z pružných látek bude postup a technologie šití pravděpodobně vyžadovat toto přenastavení z overlocku na coverlock a zpět i několikrát. Na rozdíl od pořizování dvou speciálních strojů vám v případě kombinovaného over/coverlocku vaše penežnka poděkuje 🙂